Login       Login
don`t have an account, register here or have you forgotten your password
 
 
 

    Awards    

 

 

 FLOATING TROPHIES

TROPHY

REQUIREMENTS

  Best Non-English Verse Speaking: Grade 0 - 3
  Best Non-English Verse Speaking: Grade 4 & 5
  Best Non-English Verse Speaking: Grade 6 & 7
  Best Non-English Verse Speaking: Grade 8 & 9
  Best Non-English Verse Speaking: Grade 10 - 12
Yvonne Dunbar Most outstanding non - English speaking: Junior
Yvonne Dunbar Most outstanding non - English speaking: Senior
Deidre Brenach Most outstanding Grade 7 and under
PMF Best Choral Verse: Junior
Cohen Most outstanding drama: any age
Diane Faktor Most promising candidate: Gr 4 and under 
PMF Most promising candidate: Grade 5 
PMF  Best verse speaking trio/quartet: Any age 
Maisie Price Cup Most promising candidate: Grade 6 
Lesley Best dramatic movement: Junior 
PMF  Best dramatic movement: Intermediate 
PMF Best dramatic movement: Senior 
Leonie Pienaar Most outstanding theme presentation:  Junior 
PMF Most outstanding theme presentation: Senior 
PMF  Best Verse Speaking Trio/Quartet: Any age 
Zaneta Georgiades  Most outstanding original work 
Sybil Resnick  Most promising boy:  Any age 
Danielle Yuter  Outstanding comedy 
Marcelle Pincus  Most outstanding group creative poetry: writing and presentation 
Deidre Brenach  Most outstanding Gr 7 
Dycer Trophy Most outstanding junior Duologue/Triologue: Grade 5 to 8 
PMF  Highest aggregate in solo improvisation, solo mime,
solo story telling: Grade 5 to Grade 7 
Natalie Milroy Trophy  Best performance in monologue: Grade 8 to 10 
PMF  Highest aggregate in solo improvisation, solo mime,
solo story telling:  Grade 8 & Grade 9 
Dorothy Gardner  Best verse speaker: Grade 9 and under 
PMF  Highest aggregate in solo improvisation, solo mime,
solo story telling:  Grade 10 to Grade 12 
Pretoria East Trading Co.  Best verse speaker: Gr 10 to Gr 12 
Merle Feldman  Best performance in monologue: Grade 11 & 12 
Candice Gawler Trophy Most outstanding senior Duologue/Triologue: Grade 9 to 12 
Brett Goldin Trophy  Most outstanding improvised work 
Angela Theodorou The most outstanding talent and potential 
SAGDT  Best recital:  Grade 9 & Grade 10 
SAGDT  Best recital:  Grade 11 & Grade 12 
Rose Cuthbert  Best recital:  Open
Rina Coetzee  Most outstanding Junior : Grade 7 and under 
Cassandra Bruce-Brand  Most outstanding Senior: Grade 8 to 10 
Loren Goodman  Most outstanding Senior performer: Grade 11 & 12
Nicky Faktor Trophy  
Moira Waldron
Adjudicator's Trophy
 

BURSARIES

Bursary:  Grade 7 & under
Bursary:  Grade 8
Bursary:  Grade 9
Bursary:  Grade 10
Bursary:  Grade 11
Bursary:  Grade 12
Most promising Junior: Gr 1 to Gr 7
Most promising Senior: Gr 8 to 12

SPECIAL AWARDS

OVERALL WINNER:  JUNIOR SECTION Highest aggregate A+ minimum
OVERALL WINNER:  SENIOR SECTION Highest aggregate A+ minimum

 

 
 
developed by This website was developed by ProsperO